melen cayi rafting

Melen Çayı Nerede, Melen Çayı Rafting, Melen Çayı Projesi

Melen Çayı, Düzce İli sınırlarında doğarak Karadeniz’e dökülen bir çayımızdır. Oldukça uzun bir havza genişliğine sahiptir. Melen Çayı aşağı kesimlerinde, Sakarya-Düzce sınırlarını ayırmaktadır.

Melen Çayı üzerinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Melen Çayı Projesi ile İstanbul su ihtiyacına katkı sağlamaktadır.Sportif anlamda Melen Çayı üzerinde 10 seneyi aşkın bir süredir rafting sporu icra edilmektedir.

3+1 zorluk derecesine sahip olan Melen Çayı, amatör katılımcıların zorlanmadan bu eğlenceye katılabilecekleri bir parkurdur.Parkur uzunluğu 13 kmdir.Mevsime göre 1 saat ile 2.30 saat arasında suda kalınmaktadır. Rapid sayısı oldukça fazladır.Bu da adrenalini doruğa çıkarmaktadır.

İstanbul ve Ankaraya olan yakınlığı sebebiyle Melen Çayı rafting severlerin tutkulu adresi haline gelmiştir.Şehir stresinden ve kargaşasından bir nebzede olsa uzaklaşmak isteyen insanların uğrak mekanı haline gelmiştir.

İstanbul’dan yaklaşık olarak 2:30 saat, km olarak Avrupa yakasından 210 km. Ankara’dan ise 3 saat km olarakta 320 km. civarındadır. Kısa sürelerde rafting tesislerine ulaşmak mümkündür.

Her geçen gün rafting sporuna olan merak katlanarak artmaktadır.Her yaştan insan rafting turlarına katılabilmektedir.

Melen Çayı rafting sezonu Mart ayında başlayıp, Haziran ayı sonlarına kadar sürmektedir.Bu 4 aylık sezonda hafta sonları ve bazen talebe göre hafta içi günübirlik rafting turları yapılmaktadır.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Bolu Rafting

Raftingin yanında kamp halinde ve pansiyonlarda konaklama hizmeti de sunulmaktadır.Sezon boyunca raftingle ilgili bilgi alınmasında yarar görmekteyiz.

Melen Çayına Nasıl Ulaşırım?

İstanbul’dan TEM’e bağlandığınızda Ankara istikametini takip ediyorsunuz.Parkshop mağazasını geçtikten sonra Hendek gişelerden çıkıp yine Ankara tabelasını takip edip E 5 e inmiş oluyorsunuz.

Devamında 20 km sonra Cumayeri İlçesine girişi gösteren tabela göreceksiniz.Bu yönde ilerlediğinizde Rafting Tesislerine ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan TEM’e bağlandığınızda İstanbul istikametini takip ediyorsunuz.Düzce gişelerden çıkıp E5 e iniyoruz.Yine İstanbul istikametine devam ediyoruz.Cumayeri ilçe girişinden girip Rafting Tesislerine ulaşabiliyoruz.

Düzce Melen Çayı Projesi

Melen Çayı projesi, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İSKİ’nin ortaklaşa yürüttüğü bir projedir.Bu proje ile İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.

Döşenen borularla birlikte melen çayında toplanan su pompalar vasıtasıyla İstanbula gönderilmektedir.Şuan için pek problem görülmese de 2022 yılında melen barajı şekline dönüştüğünde melen çayında rafting sporunun biteceği endişesini taşımaktayız.

10 dan fazla köy sular altında kalacak ve o köyler de yaşayan insanlar evlerinden barklarından olacaktır.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 4 Yorum

4 Yorum

 • Hiç tafting yapmadım.Katılmak istiyorum.

  Nilgün akıtıcı,
  • 0534 45 88 03 buradan rezervasyon bilgisi alabiliriniz

   admin,
 • Bende çok istiyorum fakat yüzme bilmiyorum . İnşaallah gelecekte yani yüzme öğrendiğimde katılmak hayallerimden biri.

  Öykü Erdem,
  • Rafting yapmak için yüzme bilme şartı yoktur. Biraz cesaret yeterli..

   Serdal Çakmak,
 • E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir