Rafting Federasyonu

Uluslararası rafting federasyonu logosuTürkiye de hali hazırda rafting federasyonu bulunmamaktadır. Rafting sporu gelişmekte olan sporlar kapsamında değerlendirilmektedir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde rafting yapmaya müsayit nehirlerimiz bulunmaktadır. Rafting federasyonunun şimdiye kadar kurulmamış olması büyük bir eksikliktir.

Rafting federasyonu kurulmasıyla bu federasyona bağlı sporcuların olması ve uluslar arası mecralarda Türkiyeyi temsil etmeleri sağlanacaktır. Şu an dünyada geçerliliğini koruyan kuruluş dünya rafting federasyonudur. Uluslararası rafting federasyonu olarak da bilinmektedir. Kısaltması olarak IRF olarak kullanılmaktadır. Rafting rehberleri IRF nin eğitimlerinden geçerek belgelenmektedir. Eğitim düzeyine göre alınan belgeyle beraber uygun görülen nehirlerde rafting sporu yapılmasına izin verilmektedir.

Türkiye rafting federasyonunun kurulmasıyla birlikte sporcu yetiştirme sorunumuz ortadan kalkacaktır. Daha profesyonel rafting rehberleri yetiştirme imkanımız olacak ve eğitim veren hocalarımızın sayısında da muhakkak artış görülecektir. Bu konuyu basın ortamın da  gelişmekte olan spor branşları federasyonun da sürekli dillendiriyoruz.

Son günlerde aldığımız duyumlara göre bu konu da çalışmaların yapıldığını duyuyoruz. En kısa sürede yetkililerin bu konuya çözüm bulacaklarını ümit ediyoruz. Melenci rafting tesisi olarak bünyemiz de bulunan rafting rehberlerimizin IRF belgesine sahip olmaları için Turizm İl Müdürlüğün den kurs taleplerimiz sürmektedir. Bazı rehberlerimizin IRF belgeleri hali hazırda bulunmaktadır.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Melen Çayının Kaderi Ne Olacak?

Rafting federasyonunun olmamasının en büyük eksikliği kurs verecek hoca sayısında ki sıkıntılardır. IRF eğitimleri ilk yardım, bot sürüşü, yabancı dil eğitimi, kurtarma operasyonu gibi kriterlerde başarılı olan kursiyerlere belge sağlamaktadır. Çok az sayı da hocanın olması bu işe meslek olarak bakılmaması en büyük dezavantajlarımızdır.

Spor gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları için en iyi araçtır. Sporun hangi dalı olursa olsun kurumsal bir kimlik kazandırarak gençlerimize profesyonel olmayı aşılamamız gerekmektedir. Bu yüzden sadece rafting federasyonu değil diğer gelişmekte olan spor branşları federasyonları kendi içinde federasyona kavuşturulmalıdır.

Rafting sporu, uluslararası rafting federasyonunun tekeline bırakılmamalıdır. Ülkemiz bütün spor dallarında diğer ülkelerle yarışabilecek kaliteye ve güvene sahiptir. Ülke olarak gençlerimizin önünü açalım ve bütün kulvarlar da onlara güven aşılayalım.Rafting federasyonu ile ilgili yazımızın sonlarına yaklaşırken bir temenni de bulunarak en kısa sürede Türkiye rafting federasyonunun kurulmasını sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek isterim.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 0 Yorum

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir