parasut

Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980’li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türü. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer.

Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur.

Paraşütün sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından dağların zirvelerinden inmek için de kullanılır.

Yamaç paraşütünü, belirli sağlık koşullarına uyan hemen herkes yapabilir. Birçok kulüp, dernek, kurs vb. kuruluşlar bu sporun eğitimini vermektedir. Türkiye’de bu sporun eğitimini veren yaklaşık 40 civarında da üniversite kulübü bulunmaktadır.

MELENCİ RAFTİNG YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Sakaryanın Serdivan ilçesinde Kırantapede takeoff 250 metre yüksekliktedir. Yükseltinin çok fazla olmamasına rağmen hava şartlarına bağlı olarak uzun uçuş süresi sağlamaktadır. İstanbul’a en yakın paraşüt alanlarından biri Sakarya da gelişmektedir.

TURA KATILIM

Her Pazar Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden (8:30) servis imkanı

HD çekim 50 TL (istenirse)

Servis Ücreti 30 TL( Kendi aracınızla da gelebilirsiniz.)

Yamaç Paraşütü 100 TL dir.

 

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir