Yüzme Bilmiyorum Rafting Yapabilirmiyim

yüzme bilmeyen rafting yapabilir mi

Yüzme bilmiyorum rafting yapabilir miyim? diye düşünüyorsanız bu yazımız tamda size hitap etmektedir.

Rafting heyecan ve adrenalin dolu bir spordur. Televizyonda, belgesellerde ve farklı kaynaklardan izlediğimizde rafting heyecanını hisseder ama bir o kadarda korkuyla bakarız. Sonra bir cesaretle bende rafting yapmak istiyorum diye içimizden geçirirken yüzme bilmediğiniz aklınıza geliverir. Yüzme bilmiyorum rafting yapabilirmiyim? sorusu burada aklımızı kurcalamaya başlar.

Peki rafting yapmak için yüzme bilmek gerekir mi?

Bu makaleyi okuyor olduğunuza göre bazı endişeleriniz olmalı. Merak etmeyin sorunuz cevap bulacak ve sizde rafting yapabileceksiniz.

Rafting yapmak için 4. zorluk derecesine kadar olan nehirler de yüzme bilmek yada bilmemek diye bir kavram yoktur. Yüzme bilmek su sporlarına ilgi duyanlar için tabi ki avantajdır. Fakat bilmiyoruz diye de rafting sporundan mahrum kalacak değilsiniz.

Rafting zorluk dereceleri adlı makale linkinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

https://www.melencirafting.com/rafting-zorluk-dereceleri.html

Rafting kuralları gereği yüzme bilsin yada bilmesin ayrım yapmadan yüzdürgeç (Can yeleği)  takılması zorunludur. Bu yelek sizi suyun üzerinde tutmak için yeterli gelmektedir. Yeleğin özelliğine göre 120 kg. ağırlığında ki insanı suyun üzerinde tutabilir.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Rafting Zorluk Dereceleri

Rafting eğitimi sırasında öğreteceğim bodyraft pozisyonu sizi bir çok tehlikeden kurtaracaktır. Yüzmek için belli bir derinlik gerekmektedir. Rafting yapılan nehirlerde derinlik çok yüksek olmaz ve akıntı hızı fazladır. Bu yüzden su sizi sağa sola bir kenara atacaktır.

Yüzme bilmeyen rafting yapabilir mi? sorunuza yanıp aradığınız yazımızın sonuna gelirken İstanbul ve Ankara’ya en yakın rafting parkuru olan Melen Çayında rafting için yüzme bilme şartı aranmamaktadır.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 0 Yorum

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir