Düzce’nin En Sevilen Aktivitesi Rafting Sporu

Macera sporları içerisinde en çok tercih edilenler arasında rafting sporu gelmektedir. Bunun nedeni rafting yapmak için uzun eğitimler gerektirmemesi ve arkadaş, aile gibi fertlerle beraber grup halinde yapılabilmesidir.

Rafting bu kadar sevilince ve ilgi arttıkça insanlar “Nerede rafting yapabiliriz?” arayışına girmektedir. İşte bu sorunun karşılığını en çok bulan rafting yapılabilir nehir Düzce Melen Rafting parkurudur.

Düzce Melen rafting parkuru, İstanbul ve Ankara gibi bir çok büyük şehrin merkezi konumundadır. 2 ile 3 saat gibi bir sürede Düzce rafting parkuruna ve rafting işletmelerine ulaşmak mümkündür. Büyük illere komşu olma ve nüfus yoğunluğunun fazla olması rafting sporuna ilgi duyan insanları Düzce rafting parkuruna yöneltmektedir.

Ülkemiz akarsu yönünden bolluk yaşasa da rafting yapılabilir nehirler oldukça azdır. Bu durum Düzce rafting tesislerini cazibe merkezi yapmaktadır. Düzce rafting sporunun gelişimi için en önemli şehirdir.

düzce rafting parkuru

Düzce Rafting Parkuru

Düzce Melen çayı 63 km uzunluğundadır. Düzce il sınırından doğarak Sakarya il sınırından Karadeniz’e dökülmektedir.  Bu 63 km uzunluk içerisinde rafting yapılabilir alan 13 km.dir. Düzce rafting parkuru 3+1 zorluk derecesindedir.  Zorluk derecesi bir rafting terimidir. Merak ediyorsanız  Rafting Zorluk Dereceleri yazımı okuya bilirsiniz.

Amatör ve profesyonel katılımcılar için uygundur. Daha önce rafting yapmış olun ya da olmayın, yüzme bilin ya da bilmeyin Düzce rafting turlarına katılabilirsiniz.

Düzce Rafting Katılım Şartları

Rafting bildiğiniz üzere bir adrenalin sporudur. Sizde bu maceraya katılmak ve yaşamak isterseniz ilk kriter olarak sağlık durumunuzun elverişli olması gerekmektedir. Kalp rahatsızlığı, panik atak, bel fıtığı(aşırı derecede rahatsız eden), aşırı heyecanın tetikleyeceği rahatsızlığı bulunanlar için önerilmez.

Yüzme bilmiyor olmanız rafting yapmak için engel teşkil etmemektedir. Rafting bir spordur. Efor sarf etme gücünüzün olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyorsanız rafting yapmanız için bir engel yoktur.

İnternet ortamında Düzce rafting turu adı altında satış yapan bir çok kanal bulunmaktadır. Bir çoğu ile anlaşmamız bulunmamaktadır. O nedenle her hangi bir dolandırılma olayla karşılaşmamak için direk bizimle Düzce rafting işletmeleri iletişime geçmeniz faydanıza olacaktır.

Düzce Rafting Fiyatları

Rafting fiyatlarını belirleyen en önemli etken rafting malzemeleridir. Yurt dışından geldiği için pahalı malzemelerdir. Bu da rafting fiyatlarını sadece Düzce’de değil rafting yapılan bütün merkezlerde etkilemektedir.  Düzce rafting fiyatları her bütçeye uygun olacak şekilde belirlenmeye çalışılmaktadır.

Rafting yapmak isteyenler uzak noktalardan Düzce Rafting Tesisimize ulaştıkları için yeme-içme ihtiyaçları doğmaktadır. Sizler için oluşturduğumuz rafting paketlerini inceleyerek bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre tercihte bulunabilirsiniz.

Düzce Rafting Paketleri

Standart Rafting Paketi: Standart rafting paketinde sadece rafting aktivitesi vardır. Fiyat aralığı 80-100 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Tek Öğün Rafting Paketi: Rafting etkinliğinizin yanına kahvaltı veya yemek dahil edebilirsiniz. . Fiyat aralığı 100-120 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Full Paket Rafting  Paketi: Rafting etkinliğinin yanına sabah kahvaltısı ve yemek dahil edebilirisiniz. . Fiyat aralığı 120-140 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Konaklamalı Rafting Paketi: Rafting etkinliğinizin yanında yukarıdaki paketlere ilave olarak Bungalow konaklama seçeneği ekleyebilirsiniz. . Fiyat aralığı 200-250 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Fiyatlar bilgi amaçlıdır. En güncel bilgiyi rezervasyon için iletişime geçtiğinizde firma yetkililerimizden ve Melen çayı rafting fiyatları sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Düzce’de Yapılabilir Alternatif Aktiviteler 

Düzce küçük bir olmasına rağmen aklınıza gelebilecek bütün doğa aktivitelerinin bir çoğunu yapma ve yaşama imkanı sunmaktadır. Düzce ile özdeşlemiş ana aktivite Melen çayında yapılan rafting aktivitesidir. Rafting sporu haricinde Düzce’nin bütün güzelliğini keşfedeceğiniz aktivite listemize göz atalım.

Kamp Karavan

Düzce yaylaları ve Akarsuları ile ön plana çıkmaktadır. Yüksek bir yaylaya kamp kurmak, güzel bir göl kenarında sabahlamak size vazgeçilmez geliyorsa Merkeze bağlı Odayeri, Gölyaka’ya bağlı Kültür Parkı, Pürenli Yaylası, Gümüşova da Dereköyü Mesire Alanı, Kaynaşlı ilçesinde Topuk Yaylası, Gırgın Çayırı, Yığılca ilçesinde Yaylatepe kamp ve karavan için en ideal yerlerin başında gelmektedir.

Yapmak istediğiniz aktiviteye göre en uygun rotayı kamp ve karavan konaklama ile kombinleyebilirsniz.

Oryantiring ve Dağcılık

Oryantiring kelime anlamı olarak yön bulma anlamına gelmektedir. Sportif anlamda harita yardımıyla yön bulmayı içeren belirli kurallara bağlanmış hız ve zamana dayanan bir oyun ve aktivitedir. Oryantiring genellikle ormanlık ve karmaşık yapıdaki alanlarda yapılmaktadır.

Düzce doğası gereği oryantiring ve Dağcılık sporunu yapmaya uygun ormanlarıyla sizleri bekliyor. Dağcılık ve kaya tırmanışını Kardüz Yaylası ve Hasanlar Barajı bölgesinde yapabilir, oryantiring oyunlarını Güney Elmacık Dağlarında gerçekleştirebilirsiniz.

Off-Road

Düzce’de Otomobil Sporları ile alakalı çeşitli dernekler bulunmaktadır. Bunların en başında DOSOD Düzce Otomobil Sporları ve Offroad Külübü gelmektedir. Bu derneklerin işbirliği ile Mayıs- Haziran ve Eylül-Ekim aylarında geleneksel olarak düzenlenen Kocayayla ve Darıyeri Yürükler Yaylalarında Kamp ve Off-Road yarışları yapılmaktadır.

Moto-Kros

Kaynaşlı ilçesi TEM otoyolu kenarında bulunan motokros pisti Avrupa Matokros Şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. Alternatif bir çok güzergahta yarışlar yapılmaktadır. Odayeri kamp merkezi, Torkul, Derdin, Şehirli, Çiçekli Kocayayla, Abant güzergahları da moto kros için kullanılmaktadır.

Sualtı Dalış

Sualtı dalış için Akçakoca Kalkın sahili 1.8 mil açıkta 29 metre derinlikte C-47 nakliye uçağı batığı su sualtı dalış sporcularının dikkatini çekmektedir.

Ata Sporları

Düzce’de ata sporları yapmaya uygun olan at biniciliği, okçuluk, oğlak oyunu, cirit gibi oyunlar oynamaya Gölyaka Kuyudüzü müsaittir.  İlk bahar aylarının gelmesi ile her yıl geleneksel olarak yağlı güreş yarışmaları da Cumayeri ilçemizde yapılmaktadır.

Foto Safari- Kuş Gözlemciliği

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan ve ender merkezlerden biridir. 35 tanesi kalıcı olmak üzere 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Düzce ormanları, yaylaları, gölleri, şelaleleri ile sizleri sonbahar aylarında foto safariye çağırır.

Fotoğraf meraklılarının uğramasını tavsiye ettiğimiz alanlardan biridir.

Bisiklet Sporları

İlimiz coğrafi özelliği ova olduğu için bisiklet kullanımıyla beraber yeşile de doyacağınız farklı bir alternatif sunmaktadır. Bütün dünya da hızla  yayılan yeşil turizm anlayışına paralel olarak Düzce'nin tanıtılması amacıyla ulusal ve uluslar arası çeşitli bisiklet organizasyonları gerçekleştirilmektedir.

Trekking

Düzce trekking açısından oldukça elverişli parkurlara sahiptir. Orman yolları ve akarsu yatakları üzerinde yürüyüş yaparak hem doğayı keşfetme hemde birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalama fırsatı sizi bekliyor olacak.

Evet Düzce’ de rafting harici yapabileceğiniz alternatif aktiviteleri paylaştık. İlerleyen yazılarımız da görüşmek dileğiyle..

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir