Melen Çayı, Düzce İli sınırlarında doğarak Karadeniz’e dökülen bir çaydır. Oldukça uzun bir havza genişliğine sahiptir. Melen Çayı aşağı kesimlerinde, Sakarya-Düzce sınırlarını ayırmaktadır. Düzce Melen Çayı üzerinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Melen Çayı Projesi ile İstanbul su ihtiyacına katkı sağlamaktadır. Melen barajının bitimi ile birlikte rafting sporununda biteceğini söyleyebilirim. DSi 14. Bölge Müdürlüğüne yaptığım ziyarette 2017 yılında rafting sporununun biteceği yönünde bir tarih verdiler. Fakat sebebi bilinmeyen bir nedenle bu tarih uzadı ve 2020 gibi bir tarihe çekildi.

Sportif anlamda Düzce  Melen Çayı üzerinde 10 seneyi aşkın bir süredir rafting sporu icra edilmektedir. 3+1 zorluk derecesine sahip olan Melen Çayı rafting parkuru, amatör katılımcıların zorlanmadan bu eğlenceye katılabilecekleri bir parkurdur. Parkur uzunluğu 13 kmdir. Mevsime göre 1 saat ile 2.30 saat arasında suda kalınmaktadır. Rapid sayısı oldukça fazladır. Bu da adrenalini doruğa çıkarmaktadır.

Melen Çayı rafting sezonu Mart ayında başlayıp, Aralık ayı sonlarına kadar sürmektedir. Zaman olarak uzun bir periyod görünse de Melen çayında rafting için en ideal zaman Mart Nisan aylarıdır diyebiliriz. Bu iki ay suyun en yoğun olduğu  ve adrenalinin çok fazla olması sebebiyle en çok sevdiğimiz dönemdir. Diğer dönemlerin de kendine has heyecan ve eğlencesi olduğunu söyleyebiliriz.

Sezonda hafta sonları ve bazen talebe göre hafta içi günübirlik rafting turları yapılmaktadır.. Her geçen gün rafting sporuna olan merak katlanarak artmaktadır. Her yaştan insan rafting turlarına katılabilmektedir. Melen çayı rafting turu haricinde bir çok aktivite paketi de sunulmaktadır. Melenci rafting tesisi bünyesinde ATV safari, Bungalow konaklama, Çadır kamp alanları, Zipline halatı, Paintball gibi bir çok aktiviteye katılabilirsiniz. Sezon boyunca rafting ile ilgili bilgi alınmasında yarar görmekteyiz.

Melen çayı rafting turlarına ister günübirlik isterseniz de konaklamalı olarak katılabilirsiniz.

Melen çayı rafting fiyatları alacağınız hizmete göre değişmektedir. Sadece rafting yapabileceğiniz gibi opsiyon olarak kahvaltı ve yemek gibi  ekstra hizmetlerde satın alabilirsiniz. Tabi ki alacağınız her ekstra hizmet için ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir.melen çayı rafting

Melen çayı rafting fiyatları 80 Tl ile 150 Tl arasında değişmektedir. Bu fiyat farkı hizmet kalitesine ve istediğiniz ekstra ürünlere göre değişmektedir. Melen çayı rafting fırsatı adı altında internette bir çok dolandırıcılık olmaktadır.

Bu yüzden aracı firmalar yerine direk bizimle iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca sitemiz üzerinden kayıt olarak rafting fiyat indirimlerinden haberdar olabilirsiniz.

Rafting esnasında fotoğraf ve video çekimlerimiz olmaktadır. Melen çayı rafting videoları, melencirafting youtube   kanalında ve sitemizde mevcuttur. Buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca Melen Çayı rafting Eğitim Videosunu da izleyerek daha bilgili gelmenizi sağlayabilirsiniz.

Şimdi Melen çayına nasıl ulaşabilirsiniz bunu anlatalım.

Melen Çayı Rafting Parkuruna Nasıl Ulaşırım?

İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı sebebiyle Melen Çayı rafting sevenlerin tutkulu adresi haline gelmiştir. Şehir stresinden ve kargaşasından bir nebzede olsa uzaklaşmak isteyen insanların uğrak mekanı haline gelmiştir. İstanbul’dan yaklaşık olarak 2:30 saat, km olarak Avrupa yakasından 210 km. Ankara’dan ise 3 saat km olarakta 320 km. civarındadır. Kısa sürelerde rafting tesislerine ulaşmak mümkündür.

İstanbul’dan  TEM’e bağlandığınızda Ankara istikametini takip ediyorsunuz. Parkshop mağazasını geçtikten sonra Hendek gişelerden çıkıp yine Ankara tabelasını takip edip E 5 e inmiş oluyorsunuz. Devamında 20 km sonra Cumayeri İlçesine girişi gösteren tabela göreceksiniz. Bu yönde ilerlediğinizde Rafting Tesislerine ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan TEM’e bağlandığınızda İstanbul istikametini takip ediyorsunuz. Düzce gişelerden çıkıp E5 e iniyoruz. Yine İstanbul istikametine devam ediyoruz. Cumayeri ilçe girişinden girip Melenci Rafting Tesislerine ulaşabiliyoruz.