Düzce Melen Çayı Rafting

Melen Çayı, Düzce ili sınırlarından doğup  60 km boyunca akarak Melen Ağzı olarak bilinen bölgeden Karadeniz’e dökülen ırmağımızdır. Havza genişliği 2317 km karedir.  Melen çayı aşağı kesimlerde Sakarya-Düzce il sınırını ayırmaktadır. Melen çayını popüler yapan iki sebep bulunmaktadır. Bunlardan birincisi  Türkiye'nin en güvenli ve talep gören rafting parkuru olmasıdır.

İkinci neden ise birincisini baltalayan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan  İstanbul içme suyu ve  Melen barajı projesinin  yapılmaya çalışılmasıdır. Biz rafting sporu açısından ele almaya devam edeceğiz.

Düzce Melen Çayında Rafting Sporu 

Düzce Melen Çayında rafting sporu 1999 yılında bir maceracı grubun rafting sporunu denemesi ile başlamıştır. Ondan sonra Melen çayında rafting yapılabileceği fikri çıkmıştır. 17 senedir Melen çayı üzerinde rafting sporu yapılmakta amatör ve profesyonel rafting sporcuları ağırlanmaktadır.

İlk yıllarda rafting sporu çok bilinmediği için uzun uğraşlar sonucu katılım sayıları artırılmayı başarılmıştır. Bir çok firma Melen çayı rafting turları düzenleyerek rafting sporunun gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Melen çayı rafting parkur uzunluğu 13 kmdir. İlk 2 km.lik alan acemi parkuru olarak adlandırılmakta ve katılımcıların rafting öncesi aldıkları eğitim burada rafting rehberleri eşliğinde uygulanmaktadır. Sonra ki 11 km.lik alan da bolca dalgalarla boğuşarak adrenalin yaşanmaktadır.

Rafting sporunda rafting zorluk derecesi diye bir tabir vardır. Bu rafting yaptığınız nehrin çeşitli kriterlerden geçerek numaralandırılması anlamına gelmektedir. Melen çayı rafting zorluk derecesi 3+1 dir. Amatör anlamda yorumlarsak hem keyifli hem de güvenli bir parkurdur.

Rafting Zorluk Derecesini Merak Ediyorsanız  Yazımı Okuyabilirsiniz.

İnceleyin; Rafting Zorluk Dereceleri

Melen Çayı Rafting

Peki Melen Çayı Rafting İçin Tehlikeli Midir? 

Toplum da “Rafting tehlikeli bir spordur” algısı vardır. Bu algıya rafting işletmeleri olarak bizlerinde anlaşmalı da olsa devirdiğimiz bot görüntülerini atmamızın da etkisi büyüktür.  Peki Melen Çayı Tehlikeli midir?

Yazımızın başında da belirttiğim gibi Melen çayı Türkiye’nin en güvenli parkurlarından biridir. Sektörün lider konumunda olan bir firma olarak Türkiye’nin bütün rafting işletmeleri ile tanışıklığımız vardır. Her yıl çeşitli bölgelerde üzücü haberler alıyoruz.

17 senelik Melen çayı tarihinde her hangi bir rafting kazası yaşamamamız bizi çok fazlasıyla memnun etmektedir.  Düzce Melen çayında 4 rafting işletmesi bulunmaktadır. Melen & Melenci rafting olarak 45 rafting botu ile Melen çayının en büyük rafting tesisidir diyebilirim.

Düzce Melen Çayı Rafting Sezonu 

Rafting yapılan nehirler kar suyu, yağmur suyu ve doğal kaynak sularının birleşmesi ile daha coşkun şekilde akmaktadır. Bu da her dönem aynı seviyede kalmadıkları anlamına gelir. Melen çayında rafting sezonu Şubat ile Ekim ayları arasındadır. Rafting sezonu uzun gibi görünse de Melen çayı rafting için en iyi dönemler Mart-Nisan-Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Bu aylarda yerli turistlerin talepleri yoğun olmakta ve su seviyesi keyifli ve adrenalin dolu olmaktadır. Diğer dönemler de çocuklu aileler ve eğlence amaçlı yapılan turlar olmaktadır. Haziran sonrası havalar yağışlı geçerse yine bahar dönemine yakın adrenalin seviyesi yakalana bilmektedir.

Hava şartları rafting sporunu olumsuz anlamda etkilememektedir. Rafting su sporudur ve yağmur nehirlerin insanda ki kan ihtiyacı gibidir.

Melen Çayında En İyi Dönemleri Detaylı öğrenmek isterseniz yazımı okuyabilirsiniz.

İncelemek İçin Bağlantıya Tıklayın; Melen Çayı Rafting Ne Zaman Yapılır?

düzce melen çayı rafting

Melen Çayı Rafting Fiyatları

Rafting fiyatlarını belirlemek en zorlandığımız alanlardan biridir. Rafting malzemelerinin hepsi yurt dışından ithal edilmektedir. Bu da fiyatları belirleme de ilk maliyet kalemidir.  Rafting fiyatlarının belirleyen diğer bir etken ise alacağınız hizmetin kalitesidir.

Melen çayı rafting fiyatlarını belirlerken en uygun fiyat en iyi kalitede hizmet politikasıyla belirliyoruz. Melen çayında rafting yapmaya karar verdiğiniz de sizler için oluşturmuş olduğumuz rafting paketlerini inceleyerek bütçenize uygun olanı seçme imkanınız vardır.

Melen Çayı Rafting Paketleri

Standart Rafting Paketi: Standart rafting paketinde sadece rafting aktivitesi vardır. Fiyat aralığı 80-100 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Tek Öğün Rafting Paketi: Rafting etkinliğinizin yanına kahvaltı veya yemek dahil edebilirsiniz. . Fiyat aralığı 100-120 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Full Paket Rafting  Paketi: Rafting etkinliğinin yanına sabah kahvaltısı ve yemek dahil edebilirisiniz. . Fiyat aralığı 120-140 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Konaklamalı Rafting Paketi: Rafting etkinliğinizin yanında yukarıdaki paketlere ilave olarak Bungalow konaklama seçeneği ekleyebilirsiniz. . Fiyat aralığı 200-250 TL dir. Grup sayısına ve ödeme şekline göre değişmektedir.

Fiyatlar bilgi amaçlıdır. En güncel bilgiyi rezervasyon için iletişime geçtiğinizde firma yetkililerimizden ve Melen çayı rafting fiyatları sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Peki Melen çayında rafting yapmaya karar verdiniz . Rafting tesisimize nasıl ulaşacaksınız. Acaba bulabilir miyiz? Daha önce gitmedik yollar güzel midir? Özel araçla ve ya Şehirler arası otobüslerle nasıl ulaşabiliriz. Nerede bu Melen çayı gibi sorular aklınızdan geçiyorsa sıkı durun Melen Çayına Nasıl Ulaşacağınızı anlatıyorum.

Melen Çayı Rafting Parkuruna Nasıl Ulaşırım?

İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı sebebiyle Melen Çayı rafting severlerin tutkulu adresi haline gelmiştir. Şehir stresinden ve kargaşasından bir nebzede olsa uzaklaşmak isteyen insanların uğrak mekanı haline gelmiştir. Melen çayına hangi ilden gelirseniz gelin İstanbul veya Ankara TEM otoyoluna bağlanırsınız. Bu nedenle İstanbul’dan ve Ankara’dan Melen çayına ulaşım yollarını takip ediniz.

İstanbul’dan Melen Çayı Rafting Parkuruna Ulaşım

İstanbul Anadolu yakasından Melen Çayı rafting alanı 180 km. dir. Zaman olarak 2 saat gibi bir sürede ulaşılmaktadır. Avrupa yakası için uzaklığınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

TEM otoyolu Ankara istikametine yönelip Hendek gişelerden çıkmanız gerekmektedir. Hendek gişeleri kaçırmamanız için bir ip ucu verecek olursak PARKSHOP mağazalarını geçer geçmez çıkış noktası tabelasına yöneliniz.

Gişelerden geçip 1 km. devam ettikten sonra Düzce Ankara tabelası yönünde hareket edip 20km sonra Cumayeri ilçe tabelasından içeri girip Dokuzdeğirmen köyüne ve Melenci Rafting Tesisine ulaşıyoruz.

Ankara’dan Melen Çayı Rafting Parkuruna Ulaşım

Ankara’dan Melen çayı rafting alanı uzaklık olarak 300 km.dir. Zaman olarak 3 saat gibi bir sürede ulaşılmaktadır. TEM otoyolu İstanbul istikametine yönelip Düzce TEM gişelerinden çıkmanız gerekir. Çıkış yaptıktan sonra yine İstanbul tabelalarını takip ederek 25 km.sonra Cumayeri tabelasından içeri giriş yaparak Dokuzdeğirmen köyüne Melenci Rafting Tesisine ulaşıyoruz.

Tesisimize ulaşım çok kolaydır ve büyük otobüsler dahi tesisimizin önüne kadar rahat bir şekilde gelmektedir. Melen çayı rafting alanına ulaşım konusuna da değindikten sonra rafting sporcuları için en can alıcı noktaya geldik Melen çayı projesi ve rafting sporuna etkilerine değineceğiz.

Düzce Melen Çayı Projesi Rafting Sporunu Etkileyecek Mi?

Melen çayı projesi, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İSKİ’nin ortaklaşa yürüttüğü bir projedir. Bu proje ile İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir.

Döşenen borularla birlikte Melen çayında toplanan su pompalar vasıtasıyla İstanbul’a gönderilmektedir. Bu projenin birinci aşamasıydı ve şuan faaliyettedir. İkinci aşama ise melen barajı yapılarak suyun önünün kesilmesi ve toplama yapılarak elektrik üretiminin de gerçekleşmesidir.

Bu aşamada kısmi olarak gerçekleşti ve  bizim için büyük kaygı ortaya çıktı. Bu kaygı rafting sporunun devam edip etmeyeceğidir. Şuan için pek problem görülmese de su toplanmaya başlandığı vakit eğim olan yerler su dolacağı için Türkiye'nin en güzel rafting parkuru olan Düzce Melen Çayı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.

Henüz belirsizlik devam etmekte ve rafting sporu devam için bir tehlike görünmemektedir. Güncelleme 2019…

Evet detaylı bilgiler paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Düzce Melen Çayı rafting turlarında buluşmak dileğiyle..