rafting zorluk dereceleri

Rafting Zorluk Dereceleri

Rafting zorluk dereceleri 1 den 6 ya kadar numaralandırılmıştır. Rakam seviyesi büyüdükçe taşıdığı riskler ve bununla beraber katılımcı kriterleri de genişlemeye başlamaktadır.Bu kriterlere değinmeden önce Ülkemiz de 1. dereceden 6. rafting zorluk derecesine kadar rafting yapılan nehirlerimizin olduğunu belirtmek isterim.

Rafting Zorluk Seviyesi ve Kriterleri

1. rafting zorluk derecelerin de yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Çocukların dahi çok rahatlıkla rafting yapabileceği bir zorluk seviyesidir. Rapid(Dalga oluşturan taş, kaya boşlukları) sayısının az olduğu, adrenalin yoksunu nehirler diyebiliriz.

2.rafting zorluk derecelerin de suyun akış hızı biraz daha fazla, rapid sayısı orta derecede diyebiliriz. Yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Heyecan birinci dereceye göre daha fazladır.

3. ve 4. rafting zorluk derecelerin de suyun akış hızı fazla, rapid sayısı oldukça tatmin edicidir. Rapidler arasındaki boşluklar çok uzun değildir. Bu rapidler heyecanı maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Bu nehirlerde yüzme bilmek şart değildir. Fakat bilinmesi avantaj sağlamaktadır. Adrenalin seviyesi yüksektir. Çok fazla tehlike barındırmadığı için rafting turları oldukça ilgi görmektedir.

3. ve 4. rafting zorluk seviyesine uygun nehrimiz melen çayıdır. Bizde melen çayında rafting yaptığımız için yazının devamında ayrıntılı olarak devam edeceğim.

5. ve 6. rafting zorluk derecelerin de rafting kesinlikle profesyonel katılımcı gerektiren, büyük riskler taşıyan, heyecanı yüksek nehirlerimizdir. Yüzme bilme şartı aranmaktadır.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Parkur

Dünya da 6. derece zorluk seviyesine sahip nehirler az sayıdadır. Ülkemiz de bulunan Çoruh nehri 6. rafting zorluk derecesine sahip tek nehir olarak zirvededir.

Yabancı ülkelerinin rafting sporcularının ilgi alanındadır. Rafting zorluk derecelerinden bahsettikten sonra asıl konumuz olan melen çayı rafting zorluk derecesine bir başlık açmak istiyorum.

Melen Çayı Rafting Zorluk Dereceleri

Melen çayı rafting zorluk dereceleri 3+1 dir. 3. rafting zorluk derecesi ile ilgili olarak yukarı da gerekli bilgilerden bahsetmiştik. Buradaki +1 ifadesi mevsimsel olarak taşıdığı su ve risklerdeki artışı ifade etmektedir. Yani zaman zaman 4 seviyelerine çıkmaktadır.

Olayı biraz daha derinlemesine anlatacak olursak 15 yaş üstü için çok fazla risk oluşturmayan, amatör katılımcılar için uygun orta derecede bir nehir diyebiliriz. Yüzme konusun da bilmek avantajdır tabi ki fakat şart olarak koşmuyoruz.

Kendini sağlıklı hisseden, rafting yapma isteği olan herkese açık bir nehirdir. Konumu gereği de en çok tercih edilen nehirler arasındadır. Rafting zorluk derecelerini anlattığımız yazımın sizlere faydalı olmasını diliyorum.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 2 Yorum

2 Yorum

  • […] Soruların cevaplarını her zaman olduğu gibi Melen çayında rafting aktivitesine katılmak isteyenlere yönelik olarak cevaplandırdığımı bir kez daha belirtmek isterim. Diğer nehirlerde rafting zorluk dereceleri değişitiği için aranan kriterler daha sert veya daha esnek olabilmektedir. Rafting zorluk dereceleri yazımı buradan okuyabilirsiniz. https://www.melencirafting.com/rafting-zorluk-dereceleri.html […]

    Rafting Yaş Sınırı | Melen Rafting,
  • […] zorluk derecesine sahip Melen çayıdır.  Zorluk dereceleriyle ilgili bilgi sahibi olmak için https://www.melencirafting.com/rafting-zorluk-dereceleri.html makalemi okuyabilirsiniz. Melen çayı rafting turlarına İstanbullular çok ilgi göstermektedir. […]

    İstanbul En Yakın Rafting Yerleri | Melenci Rafting |,
  • E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir