doğa yürüyüşü

Doğa Yürüyüşlerine Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Doğa yürüyüşlerine katılarak soğuk demeden sıcak demeden oradan oraya gezen insanlara hep özenmişimdir. Doğa ile iç içe olmak ve her mevsimin farklı olarak bize sunduğu güzellikleri keşfetmek ve hayata olan motivasyonumuzu artırmak gündelik hayatımızda da bize pozitif etki yaratmaktadır.

Düzce ilimiz doğa yürüyüşleri için ideal ring parkurları sunmaktadır. Oda yeri ring parkurları, Kardüz yaylası ring parkurları en çok tercih edilenlerdendir. Yine Melen çayı trekking parkurları da hem rafting hem trekking yapmak isteyenler için idealdir.

Sizde yürüyüş kervanına katılmak isterseniz bu rehber ilk defa katılacaklar için önemli olan malzeme seçiminizde rehberlik edecektir. Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Doğa Yürüyüşlerinde Kullanılan Malzemeler

Ayakkabı:

outdoor botSadece doğa yürüyüşleri değil gündelik hayatta dahi yürüyorsak bizim için en önemli şey konforlu bir ayakkabıdır. Doğa yürüyüşleri farklı zorluklarda ki parkurlarda yapıldığı için ayakkabı rahat, dayanıklı, koruyucu ve yapılan aktiviteye uygun olmalıdır.

İyi bir ayakkabı ayağa ve bileğe yeterli desteği vermeli ve kaygan ya da taşlı zeminlerde iyi tutulabilmelidir. Ayağı taş ve kayalardan korurken aynı zamanda esnekte olmalıdır. Su geçirmemesi ve terleme yapmaması ayağı sıcak tutması önemlidir.

Benim tavsiyem eğer yürüyüş yapacağınız parkura acemi iseniz bot kullanımı dışında çantanızda bir de ayakkabı bulunmasıdır. Botların koruyucu özelliği fazla olsa da ağır oldukları için düz zeminlerde gereksiz yere yorulmanıza neden olabilmektedir.

Bu yüzden alacağınız bota karar verirken ağırlığını muhakkak göz önüne almalısınız. Hem dayanıklı hem hafif bot bulmak zor olsa da orta ayarda bir bot tercih edebilirsiniz.

Giyim

outdoor montDoğa yürüyüşlerinde yürüdüğünüz yere, yürüyüş güzergahının rakımına, mevsime ve bir çok faktöre göre nasıl giyineceğimiz konusu değişmektedir.  Bu konuda bilginiz yoksa tur rehberinden yardım almayı deneyebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinde giysiniz vücut ısınızı doğru sıcaklıkta tutmalı, güvenli ve rahat olmalı ve ısı değişimlerine karşı adapte olmanıza yardımcı olmalıdır.

Isı ve değişen hava koşullarına ayak uydurmak için genellikle üç katmanlı giyim önerilmektedir. Piyasa da 3 in 1 mont olarak bulabilirsiniz.

İç Katman ( Temel Kat)

Doğrudan tenimizle temas eden ilk katman giyimdir. Bu kat nemi dışarıya çabuk verebilmeli ve böylece nemin vücudumuza temasını keserek ısı kaybını önlemelidir. Islak bir iç çamaşırı kuru bir çamaşıra göre %25 daha fazla hızlı ısı kaybına neden olmaktadır.

Orta Katman (Yalıtım)

Orta katmanın görevi vücudumuzun ürettiği sıcaklığı korumaktır. En iyi yalıtkan duran havadır. Bu yüzden bu katmanda yün giyim malzemeleri kullanılmakla birlikte özel sentetik giysilerden olan polar daha uygundur. Polar hafif olmasına rağmen çok iyi izolasyon sağlamaktadır. Çabuk kuruma özelliği yine tercih edilmesinde önemlidir. Tek dezavantajı rüzgar geçirmesidir.

Koruyucu Dış Katman

Dış katmanın amacı orta katmanı yağmur, kar, rüzgar gibi dış etkenlerden korumaktır. Bu malzemelerin vücudu havalandırmaya yatkın malzemelerden üretilmesi gerekmektedir. Ceketin önden çift fermuarlı olması, koltuk altı fermuarları olması aranan özelliklerdendir.

Yine kullanacağınız pantolonların yandan boydan boya fermuarlı olması hem havalandırmayı hem de giyip çıkarmayı kolaylaştıracaktır. Dış katman olarak kullanılacak malzemelerin diğer bir özelliği  de hakaretli kısıtlanmamasıdır.

Baş ve Eller:

bereVücut ısımızı korumak için en önemli malzemelerden bir şapkadır. Kafa bölgesi kılcal damarların yüzeye en yakın olduğu bölgelerden biridir ve bu yüzden vücut ısımızı %50 ile %75 ini kafamızdan kaybederiz.

Bu nedenle şapka yada bere kullanmak vücut ısısını ayarlamanızda en önemli giyimlerdendir.

Tozluklar:

ferrino tozlukTozluklar ayakkabılarımızla pantolonumuz arasındaki boşluğa kar, su, çamur gibi etkenlerden korumak için kullanılır. Özellikle karlı havalarda yürüyüşlerde ayağınızdaki bot ne kadar iyi olursa olsun tozluk olmadan kullanmak işe yaramayacaktır. Tozluk seçerken ayakkabıya iyi oturmasına ve alt kısımda fazla boşluk kalmamasına dikkat etmek gerekir.

Sırt Çantası:

outdoor sırt çantasıSırt çantası doğada kullandığımız malzemeler içerisinde konforunuzu etkileyen diğer önemli bir ekipmanıdır. Tüm malzemeleri çantayla taşıdığınızı düşünürseniz bu yaklaşık 25 30 kg ağırlığa çıkabilir uzun kilometrelerde doğru çantanın önemi kat ve kat artmaktadır.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Rafting Zorluk Dereceleri

Çanta büyüklüğü içine koyacağınız malzeme miktarını artırırken ağırlığını da artırmaktadır. O yüzden yürüyüş planınıza göre çanta tercihi yapmanızı öneririm. Çantanızın omuz askısının destekli olması ve en önemlisi ağırlığı bel ve kalçaya kadar dağıtan bel kolonunun olması önemlidir.

Çadırlar ve Doğada Konaklama

Günümüzde doğayla uyum içinde tatil yapma eğilimi ve çadır konaklamalı turlar giderek yaygınlaşmaktadır. Bir gece konaklamalı seçeneklerden daha uzun sürelere kadar çeşitli turlar düzenleniyor.

Büyük kentlerde yaşayan insanlar kırsal yaşam hakkında çok kuşkuyla yaklaşmaktadır. Çadır da kalsak doğada ki canlılar bize zarar verir endişesi artık geride kalmaya başlamaktadır. Ben hiç çadır turunda çadıra saldıran doğa canlıları ile ilgili bir haber duymadım. İnsanlar bu korkularını geri de bıraktıkça doğayla daha fazla bütünleşme isteği doğmaktadır.

Zaten doğa canlılarına siz zarar vermedikçe onların sizinle hiçbir işi olmayacağından emin olabilirsiniz.

Çadır Seçimi:

dort mevsim çadırSeyahat acentelerinin çadır konaklamalı turlarına katıldığınızda çadırı acente sağlamaktadır. Çadırlar genellikle 2 kişilik oluyor. Tek kişi giderseniz çadırı başka bir katılımcı ile ortak kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Kendiniz çadır almak isterseniz iyi araştırma yapmalı ve hemen karar vermemelisiniz. Çadır seçiminde ilk önce hangi dönemlerde çadır turlarına katıldığınız önemlidir. Bu sizin bütçeniz için de önemlidir. Sürekli yaz aylarında kullanacaksanız bu mevsime uygun iyi bir seçenek değerlendirin.

Yaz kış fark etmez kafam esince gidiyorum diyorsanız 4 mevsim diye tabir edilen çadırları inceleyebilirsiniz. Çadır seçiminde diğer bir ayrıntı çadır kurulumunun portatif olmasına dikkat edin. Tek kişi ile kurulabilecek çadırlar tercih edin. Sen şuradan tut ben burudan tutayım Ahmet sen şuradan tut şeklinde çadırlar hem zahmetlidir hem de zor durumlarda sıkıntı yaratabilir.

İyi çadırlar iyi paralara satılmaktadır. Bizi dış etkenlerden koruyacak önemli bir araç olduğu için çadıra para sarf etmekten çekinmeyin.

Çadır Konaklama İçin Merak Edilenler:

  1. Çadıra Böcek Hayvan vs. Girer Mi?

Çadırların havalandırmaların da file vardır. Yine giriş kısmı çift fermuarlı biri file biri çıkış için tamamen açılır. Bu fermuarlar kapalı olduğu sürece temiz bir uyku sizi bekliyor olur.

  1. Çadır Konumlandırması Nasıl Olmalı?

Çadır kuracağımız yeri seçerken dikkat etmekte fayda var. Sıcak havalarda ağaç altına kurmanız sıcağı bir nebze emerek daha serin kalmanızı sağlayabilir. Kapalı ve yağmurlu havalar da ağaç altına kurmaktan kaçının ağaçlar yıldırımı çekebilir. Diğer bir önemli konu da su kenarlarına çok yakın olmamanız dır.

Özellikle kamp akşamı alkol alacaksanız su kenarları büyük tehlike arz eder. Çadırlarınızı düz zeminlere kurmaya dikkat edin.

Ateş yakarken çadırımızın biraz uzağında yakmaya dikkat edelim. Çadır naylon olduğu için tutuşması kolay söndürmesi zor bir malzemedir.

Uyku Tulumları ve Matlar

easy uyku tulumuUyku tulumu sizi soğuk havalardan koruyacak en önemli materyaller dendir. Uyku tulumları üzerinde soğuk havalardan koruyabileceği dereceler yazmaktadır. Bu dereceler standart olarak sunulur fakat her insanın fizyolojisi farklıdır. Bu nedenle normalde bile üşüyen bir insansanız – dereceleri daha fazla olan örnek -20 gibi uyku tulumları tercih edebilirsiniz.

Bu derecelere göre tulum ağırlığı ve boyutu değişecektir. Sırt çantanızda taşıyacağınız için diğer bir önemli konuda ağırlık ve boyut olmaktadır.

sisme yatakMat kavramı teknoloji ile birlikte değişmeye başladı. Matlar eskisi kadar çok kullanılmıyor. Bunun yerine yerden temasınızı daha çok kesen şişme yataklar kullanılmaya başlandı. İçerisindeki havaya söndürdüğümüzde boyutu da küçüldüğü için büyük bir avantaj oluşturmakta ve soğuktan daha iyi korumaktadır.

Yazımızda belirttiğimiz gibi çantamıza maksimum derecede bize fayda sağlayacak eşyalar almak bir kampçı için en önemli konulardan biridir.

Sizde doğa yürüyüşlerine katılmak ve doğa uzun geceler geçirmek istiyorsanız önerilerimize uymanız size fayda sağlayacaktır. Özellikle ilk defa bu tarz aktivitelere katılacaklar için bu bilgiler çok kıymetli olmaktadır.

Düzce bölgesinde doğa yürüyüşleri ve Düzce rafting parkurunda rafting ve kamp için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#dogadapazartesiolmaz

Yazar: Serdal Çakmak Genel