rafting nedir nasil yapilir anlatiyoruz

Rafting Nedir? Rafting Nasıl Yapılır? 2023 En Güncel Bilgiler

Rafting Nedir?

Rafting nedir ? bunu açıklamaktan önce rafting ne demek kelime anlamı nedir hangi anlama demek buna değinmekte fayda var. Rafting kelimesi ingilizce raft kelimesinden türetilmiştir. Raft Türkçe manada salla taşıma - rafting botu gibi manalara götür.

Bu kelime anlamı dışında bizi en çok ilgilendiren sportif planda raftingin tanımıdır.

Rafting , debisi bir kez olsa yüksek ve hız hızı ortadayken üstü olan nehirler üzerinde yapılan ekstrem bir spordur. Kabaca “Raft” adı verilen basit bir bot ile, oldukça azgın bir şekilde akan nehre karşı verilen bir mücadeledir.

6 - 8 kişi arasında ekip çalışması ile birlikte bu spor kürek kılavuzu ile rafting botuna hareket sistemi ve engellerden kaçma üzerine kurgulanıyor.

Sonunda ıslanmadan karaya çıkmak, ekip arkadaşlarınızla birlikte tam bir uyum içerisinde olmanız gerekir.

Rafting sporu diğerlerinden ayıran en önemli özellik hiç kuşkusuz uzunca bir eğitim periyotuna ihtiyaç duymamaktır. Yani söyleyerek şöyle izah edelim. Dalgıç olmak, suya girmeden önce uzunca bir teorik eğitim gerektirir.

Teorik eğitimin sonunda da yazılı bir sınava girdikten sonra artık suya girmeye hak kazanabilirsiniz. Ama denize değil, önce havuza! Havuzda başarılı olduktan sonra denize girebilen dalışcı, 4 dalışını tamamladıktan sonra ve ardından başarılı olmuşsa Dalgıçlık brövesini alır.

Özetle, rafting sporu diğer ekstrem sporlara nazaran daha kolay olan, herhangi bir eğitim aşaması olmayan  ekstrem bir spordur.

Kısacası rafting yapmak çokta zor değildir. Ülkemizde 10 sene önce rafting nedir? diye sorsak şüphesiz 10 insandan 3' ü doğru olarak tanımlayabilirdi.

Ancak, yazılı yazılı, gerekse görsel basında yapılan tanıtımlarla birlikte bu spora ilgisi artmaya başladı. Artık rafting nedir? diye soruyor da bu oranın% 70 oranında doğru cevabı bulması bizi memnun etti.

Rafting hakkında bilgi paylaştığımız yazımıza rafting nasıl yapılır? sorusuyla devam edeceğiz fakat bu soruyu eski ben yanlış bulduğumu düşünüyorum.

Doğru soru rafting yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim? şeklinde. Bir şey yapmak için bir şeyler yapmak bir araya getirmek ve onu imal etmek yeni bir ürüne çevirmek gerekir. Yine de sizden geldiği gibi cevaplayacağım.

Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting nasıl yapılır ? sorusuyla çok sık karşılaşmaktayız. Şimdi bu soruyu cevaplamaya çalışalım.Rafting bir spordur. Her sporda olduğu gibi rafting sporunda olduğu gibi.

Rafting yapmak için rafting yapmak botu, kürek, kask, can yeleği gibi ekipmanların olması gerekir. Bu pahalı oldukça pahalı malzemelerdir.

Bu fiyata sizler rafting yapmak için rafting işletmeleriyle iletişim kurarak hizmet satın alma yoluna gidiyorsunuz. Rafting yapmak için uzun eğitimler ve sınav gibi aşamalar yoktur.

Spora başlamadan önce verilen 45 odada brifing ile çok rahat bir şekilde rafting yapıyor.

Sizler için hazırladığım eğitim videosunu izleyen rafting turlarımıza daha fazla bilgi sahibi olarak katılaştır. Bu eğitim videosunu rafting videoları sayfamızdan linke https://www.melencirafting.com/videolar  sayfasında  bulabilirsiniz.

Rafting ekstrem sporlar ile uğraşmak isteyenlerde en büyük tercihlerinden birisidir. Eğitime ihtiyacınız duymayan bu spor, aynı zamanda istediğiniz bir kas gücüne ya da herhangi bir beceriye de gerek duymaz.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Hillside City Clup

Evet, bu sporda kürek çekiciliği asıl olan, ancak herhangi bir kas gücüne göre değil bu kürek çekme işlemi. Önemli olan doğru yerde, doğru zamanda ve diğer ekip arkadaşlarınızla uyum içerisinde kürek çekmenizdir. Rafting, diğer ekstrem sporlara göre oldukça kolay bir tane spordur.

Ancak elbette ki her sporda olduğu gibi bu sporda da olması gereken vardır. Bu seviyeler Derece 1'den Derece 6'ya kadar katlanarak gider.

Derece 1 tarihinde debisi biraz daha düşük ve daha az sıklıkta akan nehirler üzerinde yapılan, bu spora ilk defa başlamış, hatta 18 yaşından küçükler için uygun bir bir derecedir.

Ama dereceler arttıkça, nehirlerin debisi ve akarı şiddeti artar. Üretici derece 3 olan nehirlerden birisi olan Melen rafting sporu tarihinde zorlu demek orada bir nehirdir.

Melen rafting severler için oldukça büyük bir mücadele gelişimi koyar. Bunun yanında sıra Melen çayının durumu Düzce rafting sporunun yapılabildiği mevsimler nadiren soğuk olacağından önce nehrin azgın suları ile mücadele etmenin yanı sıra dondurucu soğuklar ile de mücadele ediyorlar.

Ancak hemen hemen bütün rafting salonları, sporculara dalgıçların da kullandığı neopren elbiselerden verir. Bu elbiselerin silinmesi Ancak sizleri bir nebze de olsa soğuktan koruyacaktır.

Zaten bu sporu yaparken salgılayacağınız adrenalin ve bir saniye bile durmadan yapacağınız hareketler üşümenizi önleyebilir ya da en sonunda geciktirecektir.

Rafting'in derecelerinden söz ediyorduk. Derece 6, en zorlu nehirleri ifade eder. Debisi çok yüksek, akış hızı küçültücü olan bu nehirlerde, şelaleler ve kayalar gibi sporcuları engelleyebilir.

Bahsi geçen sporu yapabilmek için herhangi bir tecrübe ve bilgi birikime sahip olmak, ancak bu dereceye sahip olan nehirlerde bu sporu yapmak tecrübeliler için bile oldukça zordur. Nehirde bu spora yeni gidenlerde bu dereceli nehirlerden uzak durması tavsiye edilir.

Ancak yine de bu sporda bir miktar tecrübeli iseniz ve ekip arkadaşlarınız da tecrübeli insanlardan oluşuyorsa, bunun yanında sıra rehberiniz de bahsi geçen nehirde çok zaman geçiriyorsa derecesi 6 olan nehirlerde bu sporu yapmaya teşebbüs edebilirsiniz.

Elbette zorluk arttıkça salgılanan adrenalin ve deneyim duyulan zevk de o derece artacaktır. Ancak gene de suya düşmeye, ıslanmaya, bolca su yutmaya ve üşümeye şimdiden hazırlıklı olun.

Rafting yapabilmek için 7-60 yaş aralığı, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, panik atak  gibi kronik rahatsızlıkların olmaması gerekmektedir.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 2 Yorum

2 Yorum

  • Güzel

    Oğuz batuge,
  • Güzel

    Hakkı Veril,
  • E-posta hesabınız yayımlanmayacak.