rafting malzemeleri nelerdir

Rafting Malzemeleri

Rafting Malzemeleri
Rafting malzemeleri ana ekipmanlar ve yardımcı ekipmanlar olarak ayrılmaktadır. Ana rafting malzemelerimiz rafting botu, rafting küreğimizden oluşmaktadır. Bu iki malzeme olmadan rafting yapmak mümkün değildir.

Yardımcı rafting malzemelerimiz de kask, can yeleği, ayağımıza giydiğimiz patiklerdir.Ekstra olarak farklı aksesuarlarda ekleyebiliriz. Örnek olarak bir yağmurluk ve rüzgarlık gösterebiliriz.

Yardımcı ekipmanlar aynı zamanda rafting de güvenliğimizi ve sağlığımızı koruyan ekipmanlardır. Rafting güvenlik malzemeleri olarak herkeste olmasa da botumuz da bir kurtarma ipi, keskin bir kama bulundurmak, sağlık malzemeleri seti bulundurmak gerekmektedir.

Bu malzemeler genellikle rafting rehberlerimiz de olmaktadır. Rafting malzemeleriyle ilgili genel bilgiler verdikten sonra bu malzemelerin özelliklerini anlatmak istiyorum.

Rafting Malzemeleri ve Fiyatları

Rafting malzemeleri üretimi ülkemizde yapılmadığı için dışarıdan ithal olarak getirilmektedir. Bu da rafting malzeme fiyatlarının çok pahalı olmasına neden olmaktadır.

Rafting Botu

rafting botu

Rafting botlarının taşıması gereken en önemli özellik kullanılan kumaşların kaliteli olmasıdır.Yandaki resimdede görüldüğü gibi bir rafting botun da taban bölgesinde ayrı kumaşlar, yan darbe bölgelerinde ayrı kumaşlar hatta oturma alanında bile farklı kumaşlar kullanılmaktadır.

Bu yüzden aklınızda ya rafting botu patlar mı? diye bir soru varsa bunun çok kolay bir şey olmadığınızı bilmenizi isterim. Tabiki bu botların zamanla yıpranarak dayanıklılık süreleri düşmektedir.

Yıpranan botlar içerisinde bulunan havayı barındıramadığı için zaten ister istemez kullanılamaz hale gelmektedir. Rafting botları farklı ebatlar da olabilmektedir.

Bu da üzerinde taşıyacağı personel sayısını belirlemektedir. Bizler genellikle 6+1, 8+1 botlar kullanıyoruz. Tüp olarakta 3 tüp rafting botlarını tercih ediyoruz.

Kullanım amacınıza göre ve nehir yapınıza göre 2 tüp olan botlarıda tercih edebilirsiniz. Rafting botlarının ithal ürünler olduğunu belirtmiştim. Rafting botlarının fiyatları markasına ve modeline göre değişmekle beraber euro ve dolar üzerinden satıldığını da belirterek fiyatların Türk parasıyla en az 40,000 TL’ den başlamaktadır.

Neopren Elbise


neopren elbiseRafting malzemelerinden neopren elbiselere değinelim. Neopren kumaştan üretilmektedir. Dalgıç elbisesi olarak da bilinmektedir. Kumaş kalınlığı olarak 1,3,5,7 mm. gibi terimlerle ifade edilmektedir.

Rafting elbiselerinin özelliği termal görevi görmesidir. İnsanlar bu elbiseyi giyince vücutları ıslanmayacak gibi düşünselerde işin aslı öyle değildir.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Rafting Nedir? Rafting Nasıl Yapılır? 2023 En Güncel Bilgiler

Rafting elbileri nasıl giyilir buna değindikten sonra elbinin görevini izahat edeceğim. Elbisemiz tek parçadır. Giyerken erkek arkadaşların sadece altlarına iç çamaşırı giymeleri yada hiç giymemeleri tavsiye edilir.

Bayan arkadaşlar da denize girer gibi giyebilirler.Elbise neden çıplak tene giyiliyor .İnsan vuucüdunun belirli bir ısısı vardır. Elbiseyi çıplak giydiğinizde içine aldığı bir miktar suyu bu vücut ısısıyla ısıtır ve siz artık üşümezsiniz.

Elbiseyle giydiğinizde içine aldığı su ısınmayacağı için üşürsünüz ve sürekli soğuk suyu teninize çeker. Elbisenin de özelliğine değinmiş olduk.Rafting elbiseleri fiyat olarak en az 3500 TL den başlamaktadır.

Can Yeleği (Yüzdürgeç Yelek)
rafting güvenlikRafting malzemeleri içinde güvenlik açısından en önemli malzemelerden biri can yeleğidir. Yüzme bilin yada bilmeyin bu yüzdürgeç yeleklere çok ihtiyacınız olacaktır.

Görsel olarak çok çeşitli modelleri mevcut olsada can yeleklerinin işlevleri sizin suyun üstün de kalmanızı sağlamaktır. Burada önemli olan olay üzerinizden çıkmasını engelleyen klips dediğimiz kilitlerin sağlam olmasıdır. Can yelekleri fiyat olarak 750 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Rafting Kaskı, Rafting Küreği ve Rafting Patiği
Rafting kaskları da güvenlik ekipmanlarımızdandır. Hiç süphesiz muhakkak başımızda bulunması gerekmektedir. Sağlam plastikten ve daha ileri darbe emici maddelerden üretilmektedir. Fiyat olarak 400 TL ve üzerinde rafting kaskları mevcuttur.

Rafting kürekleri 150 cm. ve 160 cm. olarak üretilmektedir. Bir rafting küreği T tutamağı, şaft ve paladan oluşmaktadır. Rafting kürekleride ileri teknolojiye ayak uydurarak farklı maddelerden üretilebilmektedir. Fiyat olarak 1000 TL ve üzerindedir.

Rafting patikleri, yarı bot modeller, normal deniz ayakkabısı gibi modeller de üretilmektedir. Normal ayakkabılar gibi çok farklı modellere sahiptir. Standart olarak genelde yarı bot modelleri tercih edilmektedir. Rafting patikleri fiyat olarak 1750 TL ve üzerinde satılmaktadır.

Rafting malzemeleri ve fiyatlarına değindiğimiz yazımızı sonlandırmadan bir uyarıda bulunmak istiyorum ki insan canı 5, 10 TL ile ölçülemez. O yüzden güvenilir ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Rafting malzemeleri almak isteyen arkadaşlar olursa yardımcı olabiliriz.( Fiyat Dolar kuruna bağlı olarak değişmektedir.)

Yazar: Serdal Çakmak Genel 0 Yorum

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir