melen çayında rafting devamedecek mi

Melen Çayının Kaderi Ne Olacak?

melen çayında rafting devamedecek miİstanbul ilimizin su ihtiyacının artmasıyla birlikte Melen çayının kaderi de değişmeye başladı diyebiliriz. İlk etap olarak döşenen borularla suyun İstanbul’a çekilmesi planlanmıştı. Buraya kadar çok sıkıntı görülmese de Melen Çayı baraj projesine çevrilmesiyle birlikte bölgemiz için bir çok sıkıntıda beraberinde gelmeye başladı diyebiliriz.
Suyun büyük bir ihtiyaç olması ve işin içinde İstanbul gibi büyük bir metropolün olması insanların bu projeye çok sesini yükseltmesini engellemektedir. Daha şimdiden binlerce insan yerlerinden, yurtlarından olmaya başladı. Mezarlıklarını dahi taşımak zorunda kaldılar. Bu durumdan memnun olan kitleninde olduğunu söyleyebiliriz.
Diğer bir sakıncalı durumda Melen çayı üzerinde turizm faaliyeti olarak rafting sporunun yapılamama tehlikesidir.
Melen Rafting tesisi olarak bu duruma endişe içinde bakmaktayız.
Her yıl İstanbul ve Ankara gibi metropollerden binlerce insan rafting sporu yapmak için Melen çayına gelmektedir. Bizim ön görümüz 2025 yılına kadar rafting sporunun adrenalin dolu 13 km.lik parkurda devam edeceğidir. Temennimiz bu yöndedir.

Melen Çayında Rafting Sporu Devam Edecek Mi?

Melen barajı ile rafting parkurumuzun su altında kalacağı aşikar. Bunun için yapay parkur yapılacağı gibi söylentiler dolansa da Melen rafting tesisi olarak bu durumun uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyoruz.

Yerel basında bu konu ile ilgili bir çok yazı olmasına rağmen hiç bir çalışmanın yapılmadığı görmek tezimizi güçlendirmektedir.
Barajın bitiş tarihinin yaklaşmasına rağmen yapay parkurla ilgili bir kazma dahi vurulmamıştır.

Bakın basından alıntılar yapalım!!!

Cumayeri’nden çılgın proje
Düzce’nin Cumayeri ilçesinde Büyük Melen Çayı üzerine yapılacak olan baraj nedeniyle sona erecek olan rafting sporu için kaymakamlık yapay parkurlar yapılması ve buralarda rafting yapılması yönünde bir proje hazırlığına girdi.

Cumayeri İlçesinde 11 yıldır şenlikler şeklinde gerçekleştirilen Rafting organizasyonu, Rafting festivaline dönüşüyor. Birincisi gerçekleştirilecek olan Rafting festivali öncesi İlçe Kaymakam Zafer Çoşkun’un başkanlığında yapılan toplantıda, yapılacak etkinliklerin neler olacağı tespit edildi.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Covid 19 Önlemlerimiz

Son günlerde Büyük Melen Çayı üzerinde kurulacak olan barajın, Rafting etkinliklerini sona erdireceği yönündeki süpekilasyonlarıda sona erdirecek kararlar alındı. Baraj yapılacak olmasının raftinge engel olmadığı, dünyanın bir çok yerinde yapay parkurlarla bile rafting yaptırıldığı, hatta son dünya şampiyonasının Hollanda’da yapay parkurlarda yapıldığı vurgulandı.

Söylentilerin, rafting için yapılacak yatırımlara engel olduğu belirtilerek, baraj yapılmasının raftinge engel olmayacağı, konu ile ilgili olarak hazırlanacak olan bir proje ile dünyadaki örnekleri de sunularak gerekli bakanlıklarla bu görüşmelerin gerçekleştirileceği ve yapay parkurlar oluşturulabileceği belirtildi.

Ankara, İstanbul gibi metropol şehirlere yakınlığı, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova gibi büyük şehirlerin yakınında olması dolayısıyla yılda rafting yapan kişi sayısının yüz bin ile iki yüz bin arasında değişebileceği, bununda yöre ekonomisine çok büyük bir katkı olacağı üzerinde duruldu.

Toplantıda hazır bulunan Rafting Milli Takım Antrenörü Erdoğan Uçar, Genç Milli Takım Antrenörleri Sertan Doğan, Savaş İzmirli bu projenin gerçekleşmemesi için hiçbir sebep olmadığını belirttiler. Dünyada bunun örnekleri olduğunu söylediler.

Rafting Düzce İl temsilcisi Şerifali Karanfil, Rafting şirketi yöneticileri projeye olumlu baktıklarını belirterek üzerilerine düşen görevleri yerine getirebileceklerini belirttiler.

İlçe Kaymakamı Zafer Çoşkun konu ile ilgili bir rapor hazırlamasını, bu konuda toplantıda hazır bulunan herkesten istediği bilgileri alabileceğini belirterek bir komisyon oluşturdu. Konunun sıcağı sıcağına ele alınıp gerekli girişimlerin yapılacağını belirten ilçe Kaymakamı Çoşkun “Bu proje ilçemiz hatta ilimiz için bile çok önemli bir proje. İlçenin ve ilin kaderini çok yakından ilgilendirmektedir. Buda bizim, Cumayeri’nin Çılgın Projesi olacak” dedi. (iha)

Kaynak:http://www.burasiduzce.com/haber-detay.asp?id=7180&Haberler-Cumayerinden_cilgin_proje#.Vj86u7fhDIU

Bunun gibi birçok haber bulmak mümkündür. Boş haberler yerine kısa süre de adım atılmasını bekliyoruz.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 0 Yorum

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir