melen rafting

Melen Rafting

Rafting, “raft” adı verilen botlarla, akış hızı yüksek olan nehirler üzerinde yapılan heyecan verici ekstrem bir spordur. Bu sporda asıl amaç, botu devirmeden, kürekler ile yönlendirerek Melen rafting parkurunda kayalar ve engeller arasından geçmektir.

Rafting 6 ya da 8 kişilik takımlar halinde yapılan ve gerçekten takım olmanın önemli bir yer tuttuğu bir spordur. Melen rafting parkurunda botu devirmeden bu macera dolu aktiviteyi bitirmek için bütün takımın uyum içinde çalışması gerekmektedir.

Bu spor herhangi bir beceri ve fiziksel kondisyon gerektirmez. Bu nedenle dileyen herkes bu sporu yapabilir. Hatta ilk iki derece için yüzme bilmek bile gerekmez.

Ancak daha sonraki derecelerde yani heyecanın arttığı ve gerçekten adrenalin isteyen bir rafting yapabilmek için yüzme bilmek yararınıza olacaktır. Üstelik bu sporu yapabilmeniz için hiçbir kursa gitmeniz ya da uzun bir eğitim almanız gerekmemektedir.

Spor ile ilgili bütün bilgiler ve güvenlik önlemleri spora başlamadan önce 45 dakikalık bir eğitimle öğretilir. Bu eğitimi Melen Rafting Eğitim sayfamızdan videolu olarak öğrenebilirsiniz.

Yine botta bulunan rehber ve rehber yardımcısı da size spor esnasında sürekli yardımcı oluyor ve karşınıza çıkacak zorlukları nasıl aşmanız gerektiğini size anlatıyorlar.

Başlangıç aşamasında her nehirde rafting yapma şansına sahip değilsiniz. Çünkü nehirlerin özelliklerine göre zorluk dereceleri de artmaktadır. Mesela dünyanın en sert akan ikinci nehri olan Çoruh Nehri’nde bu sporu tecrübeli insanlar yapabilirler.

Ülkemizde bu spora başlayanlar için en ideal yer ise belki de Köprülü Kanyon’dur. Rafting ülkemizin coğrafi koşullarından dolayı birçok yerde yapılabilir.

Çoruh Nehri, Manavgat Çayı, Melen Çayı, Köprüçay, Dim Çayı, Alara Çayı ve Dalaman Çayı rafting sporuna uygun yerlerin başında gelir. Ülkemizde bu sporun tanınmasıyla birlikte Kano ve Rafting Federasyonu da kurulmuştur. Melen rafting bu federasyonu desteklemektedir.

Siz de suyu ve adrenalini seviyorsanız rafting için gidebileceğiniz adreslerden biri de Melen Çayı’dır. Melen Çayı, rafting için gerekli tüm özellikleri aynı zamanda insanlara sunduğu doğal güzellikleri ile günübirlik ya da tatil yapmak için buraya gelen insanları kendine çeker.

Melen Nehri, Düzce İli Cumayeri ilçesinde bulunan özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında su debisi ile bu spora en uygun yerlerden biridir.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Raftinge Giderken Yanımıza Ne Almalıyız

Melen Rafting parkuru özellikle Ankara ve İstanbul gibi iki önemli şehre yakın olduğu için stratejik bir konumdadır.

Yani hafta sonu şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ya da biraz heyecan ve adrenalin arayanların uğrak noktası haline gelmiştir. Melen rafting her geçen gün ilgisini artırmaktadır.

Günümüzde insanlara Melen Çayı’nda Rafting yapmaları için bir çok Melen Rafting Turları hizmet vermektedir. Üstelik bu turları katılmak ve rafting heyecanını yaşamak için büyük paralar ödemek zorunda değilsiniz.

Günübirlik turlara katılarak arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle ya da ailenizle hem güzel zaman geçirmiş olursunuz hem de günlük hayatın yorgunluğunu biraz olsun üstünüzden atma şansı bulursunuz.

Bunun yanı sıra günübirlik turların size sunduğu imkânlardan da faydalanabilirsiniz. Yani sadece bu sporu yapmak için para ödemek zorunda değilsiniz.

Kahvaltı, öğlen yemeği, ulaşım gibi imkanlarda ödediğiniz paranın içerisinde size sunulan hizmetlerden bazılarıdır. Sadece hemen her turda yemekte sınırsız içecek ve kişisel harcamalarınız size aittir. Ayrıca günü birlik Melen Rafting Turlarında konaklama hizmeti yoktur.

Daha öncede belirttiğimiz gibi rafting keyfini ailenizle birlikte de yaşayabilirsiniz. Bunun için tek şart ailede varsa çocukların yaşlarının 14’den büyük olmaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra önemli bir sağlık sorunu olmayan herkes bu turlara katılabilir ve doyasıya heyecanı yaşayabilir. Sağlık sorunları olanlar daha önceden bunları rehbere bildirmek zorundalardır.

Aksi takdirde keyifli zaman geçirmek için gittiğiniz yerde hem sizin gününüz zehir olabilir hem de turu düzenleyenlere zor anlar yaşatabilirsiniz.

Geziye giderken kıyafetlerinize de dikkat etmek zorundasınız. Yani sporu yaptığınız mevsime göre kıyafetler giymeniz uygun olacaktır. Rafting sporu suyla yapıldığı için ıslanmama gibi bir şansınız imkânsızdır. Bu sebeple mutlaka yanına yedek kıyafetlerinizi almanız gerekir.

Varsa ilaçlarınızı da spora gelirken getirmeniz sizin için iyi olacaktır. Bununla birlikte giydiğiniz ayakkabılarında arazi şartlarına uygun olması gerekmektedir. En az 15 en fazla 45 kişilik ekiplerden oluşan turlarda 15 kişilik katılım sağlanmaz ise turun iptal edilme olasılığı vardır.

Bu sporu yapmak için bazı şeylerinde tam olması gerekmektedir. Güzel bir gün, spora elverişli bir çevre ve uzman bir ekip size keyifli anlar yaşatabilir.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 0 Yorum

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir