duzce rafting

Düzce Melen Rafting

Her insan günlük hayatında en azından bir spor ile ilgilenir. Ancak bazı insanlar vardır ki, adrenalin tutkuları onları çoğu insanın korkacağı sporları yapmaya iter.

İşte bu sporlara ekstrem sporlar adı verilir. Bu sporlar genel olarak doğanın kanunlarına – az da olsa – karşı gelmeye dayanır. Bu ekstrem sporlardan birisi de rafting’tir.

Bu spor, debisi belirli miktarın üstünde olan ve akış hızı yüksek olan nehirler üzerinde, bir bot üzerinde çeşitli engelleri aşarak ilerlemenin esas olduğu bir spordur.

6 – 8 kişilik ekipler ile yapılan bu sporu, diğer ekstrem sporlardan ayıran en büyük özelliklerinden birisi herhangi bir kas gücüne ve beceriye ihtiyaç duymamasıdır.

Dolayısıyla her yaştan ve her türden insan bu sporu oldukça rahat bir şekilde yapabilir. Bunun yanı sıra diğer ekstrem sporlarda olduğu gibi uzun ve sıkıcı teorik eğitimler, bu sporda yapılmaz.

Spora başlamadan 1 saat önce verilen bir seminer ile rafting yapmaya hazır duruma gelirsiniz. Bunun dışında herhangi bir sınav ya da belge almanıza da gerek yok!

Ancak bütün bunlar bu sporun kolay olduğu anlamına gelmemektedir. Lütfen böyle anlaşılmasın. Aksine rafting, doğaya karşı geldiğimiz nadir sporlardan birisidir ve herkesçe malumdur ki doğaya karşı gelmek oldukça zordur.

Bu yüzden bu spora ve doğaya saygı duymak, gerekli güvenlik önlemlerini almak gerekir. Spora başlamadan önceki 1 saatlik seminerde kendinizi nasıl koruyacağınız, botu nasıl kullanacağız ve acil durumlarda neler yapacağınız gibi bilgiler verileceğinden oldukça dikkatli dinlemeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra rafting sporu yapılan nehirlerin zorluk dereceleri bulunur. 1’den 6’ya kadar bu dereceler, nehirlerin debilerine, akış hızları ve iklim şartlarına göre belirlenir.

Düzce Rafting Turları

Örneğin Düzce rafting sporu açısından oldukça elverişli nehir yataklarına sahiptir. Ancak bu nehirlerin debileri ve akış hızlarının yüksek olmasının yanı sıra Düzce ilinin rafting yapıldığı mevsimlerde oldukça soğuk oluşu sporcuları biraz daha zorlamaktadır.

Bu yüzden Düzce’de bulunan Melen çayının zorluk derecesi 3’tür. Ortalama bir zorlukta olan bir nehre sahip olan Düzce raftinge yeni başlamış veya biraz tecrübesi olan insanlar için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Düzce rafting turları açısından da oldukça avantajlıdır. Bu şehrin büyük şehirlere olan yakınlığı sayesinde bu sporu yapmak isteyen ancak vakit bulamayan adrenalin tutkunları günü birlik olarak Düzce’ye gelip bu sporu icra edebilmektedirler.

Güvenli Rafting İçin Okuyun  Ankara Rafting Turları

Bu tür “Düzce rafting turları” organize eden bir çok tur şirketi bulunmaktadır. Bu turlar genellikle ulaşım, yiyecek, rafting seminer ve katılım ücretleri dahil bir fiyat çıkartırlar.

Ancak gene de tam olarak Düzce rafting fiyatları ne kadardır diye soracak olursanız, yukarıda bahsi geçen turları organize eden firmalarla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Bu firmaları bulmak için Google’a veya kullandığınız herhangi bir arama motoruna “Düzce rafting fiyatları” yazabilirsiniz. Ancak turları seçerken biraz dikkatli davranmalısınız. Zira bazı tur firmaları paradan kısmak için bir takım güvenlik önlemlerini es geçmektedirler. Bu da sizin ve ailenizin can güvenliği açısından riske sokacağı anlamına gelir.

Bu sporda diğer tüm ekstrem sporlarda olduğu gibi uyulması gereken katı kurallar vardır. Ve bu kuralların çoğu acı bir şekilde tecrübe edildikten sonra konmuştur.

Dolayısıyla bu kuralların, özellikle de can güvenliği ile ilgili olan kuralların eksiksiz yerine getirilmesi, çok büyük bir önem taşır. Bunun yanı sıra söz konusu Düzce rafting turları düzenleyen firmaların ekipmanlarının sağlam, mümkünse de yeni olması tercih meselesi olmalıdır.

Zira bu spor azgın suları olan nehirler üzerinde yapıldığından kullanılan malzemelere sıklıkla zararlar vermektedir. Bu malzemelerin bakımının periyodik olarak hiç aksatılmadan yapılması ve bakımı yapılamayacak derece zarar görmüş ekipmanların da değiştirilmesi gerekir.

Bu ekipmanların değiştirilmemesi spor esnasında bir takım yaralanmalara yol açabileceğinden son derece önemlidir.

Bütün bunların yanı sıra Düzce rafting severler için zorludur dedik yazımızın başlarında. Özellikle bu sporun yapıldığı mevsimlerde soğuk olan Düzce raftingi daha da zorlu kılar.

Bu sporu yaparken üşümek istemiyorsanız, neopren adı verilen ve genelde dalgıçlar tarafından kullanılan ısıyı bir süreliğine de olsa stabil hale getiren özel kıyafetlerden giymelisiniz.

Sonuç olarak Düzce rafting turları yapan firmaların arasından birisini seçmek için yukarıda anlattığımız etkenlerin hepsinin bulunduğu ve bütçenize uygun bir firma seçmeniz sizin ve ailenizin sağlığı açısından iyi olacağı gibi, rafting yaparken geçirdiğiniz süreden daha büyük zevk almanızı sağlayacaktır.

Yazar: Serdal Çakmak Genel 0 Yorum

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir